Ситуація навколо продажу китайській Skyrizon одного з найбільших в колишньому Союзі виробніків авіадвигунів, підприємства Мотор Січ, понад три роки була у підвішеному стані. Угоду між китайськими інвесторами заблокувала СБУ, акції компанії заарештовані, погодження від Антимонопольного комітету немає.

Проти продажу виступає стратегічний партнер України – США, що намагаються не допустити отримання Китаєм технологій подвійного призначення, якими володіє запорізький гігант. 

Серпень 2020 року мав все змінити: китайські інвестори залучили союзника – харківського бізнесмена Олександра Ярославського. Він мав допомогти у вирішенні проблем і, в разі успіху, стати власником чверті акцій підприємства.

Китайська Skyrizon та одна з компаній Ярославського подали до Антимонопольного комітету нову спільну заяву про купівлю заводу.

Але дива не сталось. Продаж досі не завершено, харківського бізнесмена викликають на допити в СБУ. І головний сюрприз: проти тандему китайців та Ярославського неочікувано виступив багаторічний керівник і (екс)власник Мотор Січі В’ячеслав Богуслаєв, який сам привів до Запоріжжя китайську компанію.

На додаток до всіх проблем, китайський інвестор Мотор Січі вже в січні 2021-го потрапив під санкції США.

Що взагалі відбувається і чи є у китайців шанси отримати завод або компенсацію від України?

Як Мотор Січ (не) «потрапила» до Китаю

Акції приватної, але важливої для української промисловості та оборони Мотор Січі потрапили до китайських інвесторів у 2016 році. Після втрати основного ринку – російського – президент Мотор Січі В’ячеслав Богуслаєв зосередив зусилля на розвитку співпраці з Китаєм.

Він мав офіційну підтримку з боку держави: у липні 2017 року тодішній міністр економічного розвитку та торгівлі України Степан Кубів заявив про створення спільного підприємства Мотор Січі та компанії Skyrizon у китайському Чунціні. Згідно з планом, завод з виробництва авіаційних двигунів та газотурбінних установок мав відкритися ще минулого року. Але щось пішло не так.

Читайте також: На кону Мотор Сич. Как Украина, Китай и США борются за завод Богуслаева

СБУ заявила про розслідування можливої підготовки диверсії. Суд за клопотанням відомства наклав арешт на 56% акцій Мотор Січі, якими опосередковано володів новий власник компанії Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment – громадянин Китаю Ван Сіньлей. Простими словами, за підозрою СБУ, китайці планували перенести виробництво до Піднебесної, а це – ослабить обороноздатність України.

Богуслаєв згодом підтвердив продаж понад 50% акцій китайському інвестору. 

На цю угоду також занепокоєно відреагували Сполучені Штати, адже з’явилась загроза, що Китай отримає доступ до необхідних китайській армії військових технологій.

Згідно з держреєстром, станом на третій квартал 2020 року понад 72% акцій Мотор Січі сукупно володіють сім компаній, 5% оформлені особисто на Він Сіньлея. 

За законом, концентрація пакетів акцій понад 25% в одних руках потребує дозволу Антимонопольного комітету України. АМКУ такого дозволу не надавав

У 2019 році були спроби реалізувати цю угоду спільно з Укроборонпромом, якому китайська сторона обіцяла віддати 25% акцій підприємства. Але АМКУ не погодив і це: «Укроборонпром» ризикував потрапити під санкції США, пояснив згодом рішення ексочільник комітету Юрій Терентьєв.

Справа так і залишалась у тупику понад три роки.

Чотири спроби Ярославського та арбітраж

У серпні 2020 року з’явився новий гравець. До китайських інвесторів Мотор Січі приєднався український – бізнесмен Олександр Ярославський. Активність навколо заводу пожвавилась.

Його компанія DCH Group заявила про намір придбати 25% акцій Мотор Січі та спільно з «дочкою» китайської Beijing Skyrizon подала нову заяву до АМКУ, однак комітет повернув і її. Нові партнери не здалися – наприкінці листопада вони подали вже четверту за ліком заявку до АМКУ. Поки безуспішно. 

Читайте також: Зачем Ярославскому Мотор Сич, о чем договорились с китайцами, кто против. Ответы DСН

Акції Мотор Січі досі під арештом. Інвестори не отримують дивідендів, не мають впливу на підприємство і навіть не можуть продати свої акції, стверджували ъхны юристи. У листопаді Ярославський повідомив, що після оголошення співпраці DCH та китайської компанії прокуратура наклала черговий арешт на акції та кваліфікувала додатковий злочин – «державну зраду».

Бізнесмен 19 обіцяв прийти на допити в СБУ

Хто кому рейдер? 

Гліб Канєвський, голова галузевої громадської організації StateWatch, пов’язує таку наполегливість Ярославського й китайців з подіями в США. «Щоб встигнути перебрати контроль за стратегічним підприємством України, поки там відбувалась зміна влади», – пояснив він в коментарі LIGA.net

Паралельно з судами Яросласький та китайці  зіштовхнулись з проблемами на іншому фронті. 

На 31 січня вони ініціювали проведення позачергових зборів акціонерів компанії, які за словами Ярославського, підтримали понад 80% тримачів акцій «Мотор Січ». На зборах заплановано змінити підконтрольні Богуслаєву наглядову раду та керівництво Мотор Січі.

Їхній аргумент: за законом, усі акціонерні товариства зобов’язані проводити такі збори не рідше разу на рік, а востаннє вони відбувалося на Мотор Січі ще у березні 2017 року. В DCH називають це «серйозним порушенням прав власників акцій» й рейдерством з боку чинного керівництва підприємства. 

Намір провести збори «рейдерством» назвали вже на самій Мотор Січі: у компанії заявили про інформаційний тиск.

«Не припиняються позови в суди, у яких бездоказово звинувачують підприємство і його керівників у неправомірних діях», – розповіли LIGA.net в пресслужбі компанії. Наприклад, за її даними, в одній зі судових справ проти підприємства, позивач, який володіє чотирма акціями компанії, вимагає ліквідувати Мотор Січ через непроведення загальних зборів акціонерів.

«Хоча проведення таких зборів в умовах, коли реєстр акціонерів заблокований (через арешт акцій – Ред.), суперечить всім нормам законодавства про акціонерні товариства», – впевнені на МС.

Намагання розблокувати арешт акцій лишаються безрезультатними. В останньому засіданні 11 січня апеляційний суд відмовив у задоволенні клопотання.

19 січня з’явилася реакція китайського акціонера Skyrizon Ван Цзина на звинувачення керівництва Мотор Січі. «Такі заяви – це не просто нестримна жадібність, і відплата злом за добро, а справжня зрада, і абсолютна відсутність совісті» з боку Богуслаєва, говориться у заяві опублікованій на альтернативному сайті Мотор Січі.

Чому раптом зіпсувались стосунки між менеджментом заводу та китайцями? Богуслаєв може бути невдоволений появою Ярославського, з яким він ні про що не домовлявся, припускають два співрозмовника LIGA.net з оборонної галузі.

Наприкінці 2020 року китайці подали в міжнародний арбітраж інвестиційний спір, в якому хочуть стягнути з України $3,5 млрд. Позиція інвесторів: українська влада експропріювала інвестиції китайських компаній, а також порушила інші їхні права, передбачені міжурядовою угодою про заохочення та взаємний захист інвестицій між Україною і Китаєм від жовтня 1992 року.

В цьому їм може допомогти чи не єдиний поки виграш в суді. 13 січня Печерський райсуд Києва зобов’язав слідчого ДБР, який розслідує кримінальну справу щодо начебто протиправних дій СБУ, зобов’язали визнати компанію Skyrizon потерпілою у кримінальному провадженні ДБР, пише УНІАН

Втім, уряд України публічно відмежовується від конфлікту. «Україна – держава з ринковою економікою. Відповідно, держава не може втручатися у продаж пакетів акцій одним інвесторам, іншим, купівлю цих акцій будь-ким. І тут насправді питання в площині третейських, судових суперечок. Коли рішення мають ухвалювати не політики, а неупереджені інституції, які призначені для цього в усьому світі», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв’ю Радіо Свобода.

20 січня уряд дозволив Мін’юсту найняти юристів в інтересах держави для міжнародного арбітражу з китайськими інвесторами Мотор Січі.

Санкції США: що вони змінюють

Співпраця Мотор Січі з китайською Skyrizon створює для України низку загроз, перелічують в Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР). Зокрема, для розвитку національної вертолітної програми, ракетних програм, розробки безпілотників та проєктів у галузі авіабудівництва, можливої передачі критичних технологій до Росії. Наприклад, Мотор Січ виробляє двигуни для берегових комплексів РК-360 МЦ «Нептун», літаків Ан-178, які держава закуповує для української армії.

«Китайського власника Мотор Січ вже не буде цікавити державне оборонне замовлення, особливо якщо мова йде про союзника США. Вони будуть виконувати своє оборонне замовлення», – застерігає заступник директора ЦДАКР з міжнародних питань Михайло Самусь в коментарі LIGA.net.

Натомість 14 січня США додали китайську компанію Skyrizon, яка є покупцем акцій Мотор Січі, до санкційного переліку Міністерства торгівлі США кінцевих споживачів товарів військового призначення MEU.

Що це означає для України?

Можливість накладання санкцій США безпосередньо на Мотор Січ, у результаті чого виникнуть прямі загрози реалізації усіх існуючих та перспективних програм як всередині країни, так і з іноземними партнерами, пояснюють в ЦДАКР. 

«Важливо те, як Штати сформулювали підстави для санкцій. Міністр торгівлі США Уілбур Росс у своєму виступі зазначив, що Skyrizon є китайською державною компанією, а не приватною, як це намагалась продемонструвати китайська сторона», – наголошує Самусь. 

«Хижацькі інвестиції та придбання технологій компанією Skyrizon в Україні становлять неприйнятний ризик перенаправлення їх на кінцеві військові потреби в КНР», – йдеться у самій заяві.

«Зверніть увагу: не дії українського уряду, а саме американського, фактично  відгороджують «Мотор Січ» як виробника від китайського інвестора», – каже Канєвський зі StateWatch.

На його думку, рішення Міністерства торгівлі США сплутало всім карти. Для самої Мотор Січі та інвесторів підприємства у зв’язку з ним можливі проблеми на міжнародному ринку з американськими комерційними установами, найгірше – з платіжними системами.»Такий хід конем США, змусить Богуслаєва задуматися про пошук інших інвесторів», – переконаний аналітик StateWatch.

«Думаю, найближчі місяці ситуація буде заморожена. Всім сторонам потрібен час на консультації, щоб зрозуміти, як слідом за китайцями не потрапити в чорний список США», – резюмує Канєвський. 

Уляна Букатюк

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Еще по теме

admin
sirlexa@gmail.com

Добавить комментарий